Kati Tarma

Kivide tervendav toime

www.suurpuu.ee

 

 

 

 

 

 

 

SISUKORD

 

 

 

 

Sissejuhatus   6

 

 

1.   peatükk         

    Kristallid vahendavad energiat   8

 

2.   peatükk         

    Inimese energiakeha   10

 

3.   peatükk         

    Erivärvilised kivid   14

 

4.   peatükk         

    Kas kivi on ehtne?   17

 

5.   peatükk         

    Kividega ravimise ajalugu   24

 

6.   peatükk    

    Miks on kivid ravitoimega?   26

 

7.   peatükk    

    Kivide valimine   28

 

8.   peatükk         

    Puhastamine   31

    

9.   peatükk    

    Aktiveerimine ja programmeerimine   34

 

10.  peatükk       

    Töö unenägudega ja meditatsioon   37

 

11.  peatükk       

    Vääriskiviteraapia   42

 

12.  peatükk       

    Muud kivide kasutusviisid   46

 

 

Kivid värvitahvlitel   50

 

Kivid ahhaadist unakiidini   52

 

 

 

 

 

 

AHHAAT   

AKVAMARIIN   

AMASONIIT

AMETÜST 

ASURIIT           

AVENTURIIN

BERÜLL    

EPIDOOT

FLUORIIT 

GRANAAT    

HELIOTROOP         

HEMATIIT

JAAD    

JADEIIT    

JASPIS  

KALTSEDON

KALTSIIT  

KARNEOOL  

KORALL   

KRÜSOBERÜLL     

KRÜSOKOLL     

KRÜSOPRAAS   

KULLISILM   

KUNTSIIT 

KUUKIVI  

KÜANIIT  

LABRADOR  

LAPIS LAZULI   

LEPIDOLIIT  

MALAHHIIT 

MEREVAIK        

MOLDAVIIT 

MÄEKRISTALL 

NEFRIIT        

OBSIDIAAN  

OONÜKS  

OPAAL 

PERIDOOT    

PIIMKVARTS

PÄIKESEKIVI    

PÄRL    

PÜRIIT  

RODOKROSIIT    

RODONIIT      

ROOSAKVARTS

RUBIIN  

RUTIILKVARTS     

SAFIIR

SELENIIT  

SMARAGD    

SODALIIT 

SPINELL   

SUGILIIT  

SUITSKVARTS  

TEEMANT

TIIGRISILM   

TOPAAS        

TSITRIIN   

TSOISIIT   

Tsölestiin  

TŠAROIIT 

TURMALIIN  

TÜRKIIS   

UNAKIIT  

 

 

Eessõna

     

      See raamat on kirjutatud kõigile neile, kes armastavad kive ja tahavad õppida paremini mõistma nende ravijõudu.

     Minevikus kasutati vääriskive ravimeina ja õnne toovate talismanidena. Kuid kivide energiad muutuvad ja arenevad aja möödudes, sest nende kohta kehtivad samad evolutsiooniseadused nagu meie, inimestegi kohta.

     Tänapäeval on vääriskivide funktsioon teine kui Antiik–Kreekas. Neis ei ole märkimisväärset võlujõudu, vaid nad on teadliku meele abivahendid, mis aitavad meid mitmekordistada oma meele ning keha tervendavaid jõuvarusid.

      Me elame maailmas, kus elujõu vool pole enam iseenesestmõistetav. Ökoloogilise tasakaalu rikutus hävitab looduse elujõudu ja ähvardab ka inimese energiaolemuse tervist.

     Vääriskivid on üks vahendeid, lisamaks meisse tervistavat elujõudu. Kui õpime oma meelt keskendama ja kasutama oma mõtete jõudu koos kividega, aitavad need meid oma meelt ning südant puhastada, et saaksime kasvada täiuslikuma inimlikkuse poole.

 

 

 

SISSEJUHATUS

 

Kivide tervendavat toimet tuntakse inimkonna ajaloo algusest peale. ühel Egiptusest leitud vanal papüüruserullil kirjeldatakse vääriskivide kasutamist meditsiinilistel eesmärkidel juba mitu tuhat aastat enne meie ajaarvamise algust.

Babüloonlased ja hindud uurisid vääriskivide seoseid taevakehade liikumisega. Igale lapsele koostati täpne sünnikaart ja määrati kindlaks tema õnnekivi, mis pidi tugevdama häid iseloomuomadusi. Aasias on veel tänapäevalgi vääriskiviastroloogia tundjaid, kuid õhtumaades on see teadmine kahanenud pelgaks horoskoobikividesse uskumiseks.

Siberi šamaanid ja indiaani tervendajad kannavad oma riietes mäekristalle, mis aitavad neil kõrgematesse ja alamatesse maailmadesse pääseda. Paljud hõimud kasutavad tänini vääriskive mitmesuguste haiguste ravimiseks.

Inkad ja maiad lõid puhaste kristallide ja püramiidi abil tehnoloogia, mida kasutati muu hulgas ka maa viljakuse tõstmiseks. Püramiidid kogusid ja kontsentreerisid kosmilisi kiiri, mis tugevdasid Maa eeterlikku välja. Indiaanlased matsid mäekristalle oma põldudele ja panid niiviisi kuiva maa haljendama.

Veel varasemates pärimustes räägitakse merre vajunud mandritest Atlantisest ja Lemuuriast, kus vääriskive kasutati laserites ja kosmoseside vahendites võib–olla edukamaltki kui tänapäeval.

Kalliskivid on mänginud olulist osa usurituaalides ja mõjutanud mitme religiooni arengut. Vaaraod ja Egiptuse ülempreestrid kandsid laubal lapis lazulit, mis vallandas sisemise nägemisvõime. Antiikaja preestrinnad süütasid mäekristalliga päikesekiiri peegeldades püha tule ja kuulus Delfi oraakel vastas küsimustele Ompelose kivi juures.

Muhamed olevat saanud ilmutuse kivilt ja tänapäevani on iga tõsimeelse moslemi hardaimaks sooviks minna palverännakule Mekkasse ja näha Kaabat, musta meteoriiti, mis on ühenduslüliks Allahi ja inimeste vahel. Piibel räägib, et iisraellaste ilmutusmajja võis siseneda ainult ülempreester, kes kandis kaheteistkümne kalliskiviga kaunistatud rinnakilpi. Johannese ilmutuse järgi on Uue Jeruusalemma aluseks kaksteist kalliskivi.

Vääriskivid on alati olnud võimu ja vaimujõu sümboliteks. Kõige väärtuslikumad kalliskivid kinnitati kuningate kroonidele ja valitsuskeppidele, kust nad kiirgasid tarkust ja jõudu. Muistsed valitsejad olid pühendatud kalliskivide saladustesse ja oskasid nende energiat oma olemuse kaudu kanaliseerida. Keldid pidasid kuningat elavaks energia allikaks, kelle jõust sõltus sageli kogu rahva heakäekäik.

Vääriskivid on osake kultuuriajaloost. Nad kaitsesid ristirüütleid ja kaunistasid kardinalide sõrmuseid ning armulauakarikaid. Antiikaja arstid, keskaegsed alkeemikud ja idamaade astroloogid uurisid ning kasutasid kivide tervendavat mõju. Euroopa õukondadest on teada mitmeid lugusid teemantidest ja vääriskividest, mis tõid nende kandjale õnne ja edu või vastupidi, hävitasid terveid dünastiaid.

Kogu maailmas on levinud muinasjutud aardeid valvavatest lohemadudest ja rüütlitest, kes vabastavad printsesse teemantidega kaunistatud mõõkade abil. Tänapäeva ulmejuttudes aitavad vääriskivid kangelasel hüperruumi siirduda või nähtamatuks muutuda. Vääriskivid on osa inimkonna kollektiivsest mälust. Nad mõjutavad meie tundeid ja alateadvust. Milles siis kivide jõud seisneb?

 

 

 

 

 

 

1. PEATÜKK

KRISTALLID VAHENDAVAD ENERGIAT

Kivid on rasked ja kõvad. Nad on osa meid kandvast maakoorest. Sellised väljendid nagu näiteks „kivikõva” näitavad seda, kuidas me samastame kivide ja teiste ainete omadusi.

Tegelikkuses koosnevad kõik ained aatomitest. Kõik aatomi osakesed on pidevas liikumises ja püsivad koos tänu elektromagnetenergiale. Ainet koos hoidvat energiat nimetatakse mõnikord eeterlikuks või eluenergiaks. Hindud nimetavad seda pranaks ning hiinlased ja jaapanlased ki–energiaks.

Kõik ained — ka kalliskivid — on oma olemuselt tegelikult  ainult aatomite liikumine ehk lihtsalt energia. Selles raamatus räägitakse vääris– ja ehtekividest. Vääriskivide olulisemad omadused on ilu, tugevus ja haruldus. Ehtekivide all mõeldakse pehmemaid ja vääriskividest sagedamini esinevaid kive. Lihtsuse mõttes kasutatakse tekstis ka üldnimetust „kivid”.

Vääriskivid tekivad algainete kristalliseerumisel sügaval maapõues. Kristallide aatomite struktuur on harmooniline. Kristalli aatomid moodustavad korrapärase kristallivõre, mis võib olla kuubi, kaksikpüramiidi või oktaeedri kujuline.

Kristallide ehitust käsitlevat teadusharu nimetatakse kristallograafiaks.

Vääriskivid on jagatud seitsmesse erinevasse klassi. Eri liiki vääriskivides murdub valgus erinevalt. Sellest johtuvalt on ka nende tervendavad omadused erinevad. Läbipaistvates kivides peegeldub ja murdub kõige rohkem valgust. Valgus on kõrgeim meile tuntud energiavorm. Valguse võnkesagedus ühtib tervendava energia omaga.

Kristallid on täiuslikkuse sümboliks, sest nende väliskuju ja siseehitus on omavahel tasakaalus. Kristallid koguvad, säilitavad, muundavad ja edastavad energiat. Nad ümbritsevad meid igapäevaelus kõikjal, kuigi me seda alati ei märka. Kellades on sünteetilised rubiinid, puuriotstes tehisteemandid, arvutites kvarts– ja ränikristallid.

Kvartskristallidel on tähtis koht tänapäeva sidetehnika arengus. Kui kvartskristallile survet avaldada, tekib temas elektrilaeng. Kristallide abil on võimalik muuta mehaanilist energiat elektrienergiaks ja vastupidi. Seda kristallide omadust nimetatakse piesoelektrilisuseks.

Kvartskristalle kasutatakse muuhulgas raadiosaatjates, mikrofonides ja plaadimängijate helipeades. Kvartskristall taastab alati oma loomuliku tasakaalu. Kui surve lakkab, läheb kristall üle puhkeseisundisse ning tema aatomite asetus muutub. Võib öelda, et kristall „elab” omal kombel.

Mõnikord vajab kristall energia muundamiseks ja edasiandmiseks energiaallikat. Energiaallikaks võib olla heli, valgus või puudutus. Ka mõte, mis on tegelikult ajude elektrokeemiline tegevus, võib olla kristallile energiaallikaks. Mõtted mõjuvad kristallidele küllaltki tugevalt. Sellel põhinebki kristallide „programmeerimine” mõtte jõuga.

Kristallid võnguvad pidevalt ühel kindlal sagedusel, mille tõttu neid kasutatakse arvutite ja raadioseadmete detailides. Kristalle võib ka programmeerida mõnda positiivset mõttemalli või mõtteenergia sagedust tugevdama või alal hoidma.

Kivid pärinevad maakoore seest ja on juba oma loomu poolest ühenduses maakera energiakehaga. Loodusrahvad tunnevad hästi kivide ja maa vahelist energeetilist sidet. Šamaanid kasutavad mäekristalle selleks et saada ühendust maa energiasüsteemiga ja selle abil ühest mõõtmest teise liikuda. Austraalia pärismaalased peavad kive ja mäekristalle Maaema rakkudeks, mis hoiavad maad tervena. Suhtumine Maasse kui elusorganismi, Gaiasse, hakkab tänu ökoloogialiikumisele inimeste teadvuses taastuma.

Uue ajastu künnisel aitavad kivid meil rajada silda teaduse ja vaimse teadmise vahele. Kristalle kasutatakse uusimate tehnikasaavutuste juures, sest nad murravad valgust ja edastavad energiat. Samal põhjusel kasutatakse neid keskendumisel ja tervendamisel abivahenditena. Kivid kanaliseerivad valgust ja energiat otse inimese energiakehasse ehk aurasse.

 

 

 

6. PEATÜKK

MIKS ON KIVID RAVITOIMEGA?

Kivide ravitoimet võib käsitleda ka nende värvuse, keemilise koostise, kristallistruktuuri ja valguse murdmise võime järgi.

 

VÄRVUS

Me kõik oleme märganud, kuidas erinevad värvitoonid mõjutavad meie tundeid ja kogu meie olemust. Kirgas sinine taevas rahustab meelt ja loob üldise rahulolutunde. Tumepunane roos aktiviseerib organismi talitlust ja mõjub meelele ergastavalt. Looduse roheline värv annab uut jõudu.

Vääriskivide värv tundub muutuvat. See on justkui sädelev ja elav energia, mis mõjutab otseselt meid ümbritsevat energiakeha. Aura tasanditest mõjuvad värvitoonid kõige tugevamini tunnetekehale.

Värvid on seotud aura keskustega, mis võnguvad kindlate värvidega samal sagedusel. Nii mõjub näiteks roosakvarts südamekeskusele ja avab südame armastusele. Lilla ametüst vaigistab meelt ja laseb mõtetel sissepoole pöörduda.

 

KEEMILINE KOOSTIS

Laiaulatuslik keemia–farmaatsiatööstus sündis alles käesoleval sajandil. Varem raviti mitmesuguseid hädasid ja haigusi tihti kividega. Kivid jahvatati pulbriks ja võeti väikestes annustes sisse või valmistati neist ravijooke, magnetiseerides vett nende võngetega.

See ei tundugi nii kentsakas kui meenutame, et kivid sisaldavad rauda, magneesiumit, kaltsiumit, vaske, tsinki ja kroomi — neid  mineraalaineid ja mikroelemente, mida me tänapäeval tablettidena sisse võtame.

Sada aastat tagasi soovitati aneemiahaigetele almandiingranaati ja hematiiti, mis sisaldavad mõlemad küllaltki palju rauda. Ravimite segamise nõud olid tihti valmistatud peridoodist, mis sisaldab samuti palju rauda. Arvati, et osa kivi energiast satub ravimisse ja sealt inimese aurasse.

Magneesiumi sisaldavaid kive, näiteks spinelli ja püroopi, kasutati südame ja neerude tugevdamiseks ning krampide ja valude leevendamiseks.

Kaltsiumi sisaldavad kivid pidid tugevdama luustikku ja hambaid ning ravima selgroo vaevusi. Kaltsiit soodustas laste hammaste tulekut. Ka korall ja pärl sisaldavad kaltsiumi. Vahemeremaades kingiti koralle kasvueas lastele. Naised kasutasid koralle nahahaiguste ravimiseks ja menstruatsioonivaevuste vähendamiseks.

Vaske sisaldavaid kive kasutati närvihaiguste ja emaka piirkonna haiguste ravimiseks. Malahhiit, türkiis ja krüsokoll olid tuntud ka astma ja epilepsia ravimitena.

Rodoniit ja rodokrosiit sisaldavad mangaani. Mangaan mõjub luustikule, ajudele ja närvisüsteemile, samuti suguvõimele.

Amasoniit ja kuukivi sisaldavad kaaliumi. Kroomi leidub uvaroviidis (roheline granaat) ja kroomdiopsiidis. Smitsoniit ja sfaleriit sisaldavad tsinki.

 

KRISTALLISTRUKTUUR

Kristallide geomeetriline sümmeetria mõjutab tugevasti meie teadvust. Näiteks kuubilise kristallistruktuuriga kivid esindavad füüsilist tasandit. Nad loovad meie ellu korrapära, muudavad mõtlemise selgemaks ja aitavad meie ideid teostada. Kuubilise kristallistruktuuriga on püriit, spinell, sodaliit, teemant, granaat ja  fluoriit.

Heksagonaalse kristallistruktuuriga kivid on smaragdid, akvamariinid ja teised berüllid. Nende kristallid on tavaliselt kuuetahulise prisma kujulised. Kuueteljeline sümmeetria esineb ka Taaveti tähes (kuusnurkne täht), mis sümboliseerib aine ja vaimu harmooniat.

Paljud tugeva ravitoimega kivid, nagu näiteks kvartsid, kaltsedonid, turmaliin, korundid ja rodokrosiit, on trigonaalne kristallistruktuuriga. Kristallistruktuuri põhikujuks on kolmnurkne prisma, mis kujutab vastandite ühinemist uuel tasandil.

 

VALGUSE MURDMINE

Kõik teised kristallistruktuurid peale kuubilise jagavad neid läbiva valguse kaheks valguskiireks, mis võnguvad üksteise vastas. Seda nimetatakse kaksikmurduvuseks. Inimese energiakehale suunatud „valgusrist” on tugeva tervendava mõjuga. Rist loob ühenduse planeedi energiavõrgustikuga ja tasakaalustab ülespoole ning külgedele suunduvad energiavood.

 

 

 

7. PEATÜKK

KIVIDE VALIMINE

Õige kivi valimine on küllaltki intuitiivne toiming. Kivi valides peab jälgima ennast ja oma tundeid. Iga kivi on nagu isiksus, kellel on oma iseloomujooned ja omadused. Seetõttu ei saa kivi valikul juhinduda raamatutarkusest. Ametüst ei mõju igale inimesele unetuse vastaselt ja iga püriit ei paranda alati mälu ja keskendumisvõimet.

Kivi omadused sõltuvad tema puhtusest, lihvimisest, leiukohast, kaevandamisviisist ja käsitsemisest. Ka igal inimesel on oma põhiline võnkesagedus, mis reageerib kivi energiaga kokku puutudes täiesti individuaalselt. Kivi valides unusta hetkeks kõik, mida oled kivide kohta kuulnud või lugenud. Ava oma meel ja püüa ära tunda, milline kivi sind enda poole tõmbab. Mõni kivi justkui saadab sinu poole energiat ja kutsub sind. Võta see kivi kätte ja tunneta tema mõju sinu olemusele. Harjutades õpid ära tundma, kas kivi on maandava toimega, kiirgab kerget ja rõõmsat energiat või on see meditatsioonikivi, mis vaigistab ja keskendab meelt.

Kui otsid kivi mingi kindla tegevuse jaoks nagu näiteks tervendava energia kanaliseerimine või meele vaigistamine, võid seda kivi valimise ajal oma meeles kujutleda. Kui mõni kivi tõmbab sinu tähelepanu endale, too see oma energiavälja sisse ja hoia teda oma südame või otsaesise juures. Kivi võnkumist võib tunnetada ka teda käte vahel hoides.

Kui sa näed mõnda kivi unes või see ilmub enne uinumist sinu silme ette, siis on kindel, et sellel kivil on sulle midagi anda. Ära imesta selle üle, kui tunned, et kivi mõjub sinu aurale või kiirgab midagi sinul teadvusse. Kivid on elav energia ja nad toimivad võnkumise kaudu. Nendega ühise keele leidmine võtab veidi aega. Kui tahad kivi tundma õppida, siis kanna teda taskus või kotis ning hoia vahetevahel käes, kas või sel ajal kui loed näiteks ajalehte. Kui sul on harjumuseks põhjalikult lõdvestuda, siis võta kivi kätte ja lase oma meelel tema sees liikuda. Väiksema kivi võib ka ööseks padja alla panna ja jälgida, kuidas ta unele mõjub.

Peale kivide energia tuleb vaadelda ka nende välimust. Kas mõni värvitoon tõmbab sind eriti tugevasti enda poole? Kas sulle meeldib rohkem kristalliline ametüst või püramiidikujuliseks lihvitud malahhiit? Mida kõnelevad sulle kivi värvus, kuju ja läbipaistvus?