Sisukord

 

 

 

 

 

Tänusõnad   7

 

Sissejuhatus   9

 

Esimene. Feng shui jõud. Kuidas see tegelikult toimib?   13

 

Teine. Hiina metafüüsika. Feng shui kui kunst ja teadus   23

 

Kolmas. Raha peletavad rajatised, hooned ja pinnavormid   45

 

Neljas. Jõukuseõnne kasvatamine kaheksa maja abil   65

 

Viies. Lendavad tähed ja ajadimensiooni jõud   83

 

Kuues. Rikkaks saamise võtmed 8. perioodi majadele   104

 

Seitsmes. Rikkaks saamise võtmed 7. perioodi majadele   144

 

Kaheksas. Juveelid, pärlid ja nefriit –

     kõige salajasemad jõukuse kasvatamise tehnikad   183

 

Üheksas. Mis mõjutab jõukust ja mis mitte?   205

 

Kokkuvõtteks   208

 

Terminid   210

 

Kirjandus   225

 

Klassikalise feng shui koolkonnad ja meistrid maailmas   228

 

Register   235

 

 

 

 

 

 

 

 

Sissejuhatus

 

 

 

Olen ehitaja tütar ja terve elu on mind võlunud hooned, kodud, maastikud ning ruumikujundamise kunst. Kuigi mul puudub igasugune professionaalne sisekujundusalane haridus, on inimesed alati minu arvamust ja maitsehinnanguid küsinud, seda juba siis, kui olin veel üsna noor. Minu elu viis mind rännakule läbi spirituaalse ja metafüüsilise maailma, rännakule, mis sai alguse siis, kui olin jõudnud kahekümnendate eluaastate keskpaika. Minust sai tõeline salateadmiste jahtija.

     Kuidas aga sai ühest kiire jutuga Texase tütarlapsest feng shui meister? Ühel heal päeval üheksakümnendate aastate keskpaiku, kui olin raamatupoes, tõstis mu sõber õhku raamatu feng shui’st ja sõnas: „Denise, sa peaksid hakkama seda õppima, sa oleksid lihtsalt suurepärane! Sa oled ruumide kujundamisel nii osav ja feng shui sisaldab kõikvõimalikke esoteerilisi elemente. Pealegi, mõtle kõigile nendele Hiina asjakestele, mis su kodu kaunistavad.“ Tema kommentaar ja tähelepanek lükkasid asjad liikuma ning andsid mu elule täiesti uue suuna. Tütarlapsest, kes sõnu feng shui vaid vaevu hääldada suutis, sai ühe lugupeetuima ja kuulsaima suurmeistri õpilane Malaisias, Kuala Lumpuris. Feng shui’d õppides, praktiseerides ning õpetades avastasin iseenda ja oma eesmärgi siin elus.

      Feng shui algusaegadel peeti iseenesestmõistetavaks, et enamik meistritest olid meessoost ja hiinlased. Nad ei tundnud vajadust kirjutada raamatuid, mis avaldaksid nende tehnikaid – või, nagu nad ise neid sageli nimetasid, „universumi saladusi“ – ka ülejäänud maailmale. Minu suhtumine oli hoopis teine: ihkasin jagada tõelist feng shui’d kõigi inimestega, kes on valmis kuulama.

     See raamat tutvustab sulle ka seda, mida sa feng shui kohta seni isegi küsida pole osanud. Sel paeluval teemal on kirjutatud lugematul hulgal raamatuid, kuid ainult mõni üksik neist on pööranud tähelepanu neis iidseis saladustes sisalduvale tõelisele rikkusele. Käesolev raamat tutvustab klassikalist feng shui’d ja selle põhiprintsiipe, samuti saad sa siit aimu tuhandete aastate vältel Aasias praktiseeritud ja arendatud klassikalise ehk traditsioonilise feng shui ning uue, 1970. aastatel alguse saanud lääne feng shui koolkonna vahel esinevatest lahknevustest. Kuigi sellel alal meisterlikkuseni jõudmine nõuab aega, pingutusi ja kannatlikkust, aitab see raamat sul märgata neid tunnusjooni ümbritsevas keskkonnas, mis võivad kaasa tuua rahalise edu või, vastupidi, majandusliku katastroofi. Sa leiad siit arvukalt jõukuse kasvatamise tarkusi, mida seni on teadnud ja kasutanud üksnes kõrgelt koolitatud feng shui meistrid üle terve maailma.

     Raamatu esimesed kaks peatükki annavad ülevaate feng shui ajaloost ja mõnedest põhiprintsiipidest, mida tuntakse ka Hiina metafüüsika ehituskividena. Edasi õpime tundma asupaiga omadusi, mis raha kahandavad, sest neist ei päästa ka ükskõik kui tõhus feng shui. Raamatut läbivad meistri nõuanded, usun, et leiad need olevat väga informatiivsed. Ja ära unusta heitmast pilku rikkalikule mõistete sõnastikule, see aitab sul raamatus kasutatud feng shui keelepruugist paremini aru saada.

     Neljas ja viies peatükk keskenduvad feng shui kahele põhilisele varanduse kasvatamise meetodile: vaatame, kuidas kasutada oma isiklikku gua’d (kaheksat maja) ja hea õnne suunda ning kuidas tarvitada oma hoone sünnikaarti (lendavaid tähti). Teine meetod on parasjagu keeruline, kuid ära heida meelt! Peatükid kuus ja seitse teevad kogu töö sinu eest ära ning on tegelikult käed-külge õpetus neile, kes pole meistrid – lihtsalt haara kompass, määra oma hoone sünnikaart ja loe sellelt jõukust kasvatavaid vihjeid. See ääretult väärtuslik informatsioon kehtib nii põhja- kui ka lõunapoolkeral, nii et hoolimata sellest, kus sa siin maakeral parasjagu oled, töötavad need soovitused alati. Kõige tänapäevasemaid rikkuse kasvatamise meetodeid kajastab kaheksas peatükk ja just neid meetodeid on kõige enam salajas hoitud.

     Kuigi tegemist on keerukate tehnikatega (ja neist ühe või isegi kahe korralikuks ning just sinu asukohale vastavaks väljakujundamiseks läheb vaja professionaali abi), usun ma siiski, et on väga oluline neid sulle tutvustada ja näidata, mida need su ellu võivad tuua. Seda silmas pidades olen toonud näiteid kõigist valemitest, nii et saad nende toimimist ise näha ja kogeda. Usu, et isegi ilma mõne kaheksandas peatükis kirjeldatud erilise tehnikata ja järgides kuuendas ning seitsmendas peatükis toodud nõuandeid oma kodu kohta, võid sa kogeda suurepärast feng shui’d ja kasvatada oma varandusi. Kui sa aga siiski tunned, et sinu saatus on saada miljonäriks või miljardäriks, siis otsi abi kaheksandas peatükis käsitletud tehnikatest ja palka endale abiks meister.

     Mõnd siin raamatus käsitletud põnevat salajast tehnikat on feng shui meistrid kasutanud selliste ärimagnaatide heaks nagu Donald Trump ja Steve Wynn. Kolmkümmend miljardäri peavad Hongkongi oma koduks. See Aasia majanduskeskus platseerub ajakirja Forbes andmeil miljardärilinnade esikümnes viiendale kohale. Pole üllatav, et selle modernse suurlinna igas nurgas võib leida ohtralt feng shui’st inspireeritud disaini. Kuid feng shui pole ainult rikaste jaoks, see on mõeldud kõigile.

     Seda raamatut lugedes pea meeles, et feng shui aitab suurendada su õnne igapäevaelu kõige olulisemates aspektides – raha, suhete ja tervise osas. Kuid ära arva, nagu oleks feng shui mingi imerohi. Et feng shui toimiks, peab see töötama käsikäes tegusa majandusliku taibuga. Nende iidsete Hiina algtõdede rakendamine ei päästa sind kehvadest investeeringutest, viletsatest äritehingutest ja valesti kasutatud feng shui tagajärgedest. Isegi siis, kui feng shui ei ole lõplik ja ainuõige lahendus – miski siin elus pole seda –, annab see sulle elu tõusudes ja mõõnades siiski selged eelised. Ma loodan, et leiad siit raamatust häid mõtteid ja juhtnööre ning hakkad juba täna oma rikkusi kasvatama. Mõnedki meie maailma kõige mõjukamad ja rikkamad inimesed on rakendanud feng shui oma teenistusse. Mida iganes sa Donald Trumpist ka ei arva, ei saa sa kuidagi eitada tema uskumatut edukust. Sa ei pruugi hasartmänge heaks kiita ega nendes ise osaleda, kuid pole võimalik ignoreerida fakti, et lõviosa kasiinomaailma edust kuulub Steve Wynnile. Maailmas on tuhandeid ettevõtteid ja isikuid, kes klassikalise feng shui tarkusest ja praktikast pidevalt kasu lõikavad.

     Pane siinkohal tähele, et ütlesin tuhandeid, mitte miljoneid, sest miljonid ei ole autentsest feng shui’st üldse teadlikud ja veel vähem on neid, kes oleksid sellega kokku puutunud selles raamatus kirjeldatud tasandil. Sina, mu lugeja, kuulud nende väheste väljavalitute hulka, kes esimeste hulgas saavad tuttavaks selle iidse õpetuse kõige salajasemate aspektidega. Kui sul need teadmised kord juba olemas on, siis kasuta neid! Olgu su elu alati rikas igas valdkonnas!

     Naudi!

Meister Denise Liotta Dennis

Scottsdale, Arizona

 

 

Märkus. Siin raamatus olen kasutanud hiina-inglise tõlkeid, mis põhinevad nii ametlikul pinyin’i transliteratsioonil kui ka standardiseerimata Wade-Giles’i meetodil. Kui need terminid on sulle võõrad, siis pinyin on rahvusvaheliselt tuntud Hiina kirjamärkide transliteratsioon. Ametlikult kiideti pinyin Hiina Rahvavabariigis heaks ja võeti kasutusele 1979. aastal. Wade-Giles’i transkriptsiooni süsteem, mille sinoloogid Thomas Wade ja Herbert Giles 19. sajandi lõpus välja töötasid, oli hiina-inglise tõlgete etaloniks suurema osa kahekümnendast sajandist. Näiteks sõna chi kirjutatakse Wade-Giles’ile põhinevalt chi ja pinyin’is qi.

     Kasutan mõlemaid tõlkeversioone seetõttu, et kuni viimase ajani kasutas enam kui 95% inglise keelde tõlgitud feng shui raamatutest Wade-Giles’i meetodit. Uuemad tekstid aga kasutavad loomulikult üha enam pinyin’i-tõlget, mis nüüdseks on kogu Hiinas heaks kiidetud. Õnneks ei pea sa feng shui mõistmiseks hiina keelt selgeks õppima. Mõnel juhul on aga ühe ja sama mõiste tähistamiseks kolm terminit. Seetõttu olen alati kasutanud neist kõige levinumat või seda, mida mulle on õpetanud suurmeister Yap Cheng Hai.

 

 

 

 

 

 

Esimene

...................

 

 

Feng shui jõud

 

Kuidas see tegelikult toimib?

 

...................

 

Kui sa saad aru, on asjad just nii, nagu nad on;

kui sa ei saa aru, on asjad just nii, nagu nad on.
Zen vanasõna

 

Klassikaline feng shui

Esoteerilise praksise saladused

 

Klassikaline feng shui pakub hulgaliselt mõjusaid rikkuste kasvatamise vahendeid, kui nende rakendamisel jälgitakse iidseid põhimõtteid. Tänapäevaste populaarsete lähenemiste puhul see aga paraku nii ei ole. Nagu seitsmekümnendatel moes olnud narmasvaibad ja avokaadorohelised söögitoakomplektid, nii on ka feng shui saanud trendiks; see on popp. Aga kui amuletid, kristallid ja küünlad ei suuda tuua ihatud kuulsust ja rikkust – ega isegi mitte pisut hingerahu –, jääb tarbijale vaid hingeline pankrot ja majatäis kalleid nipsasjakesi.

     Selleks, et rakendada feng shui tarkusi sama edukalt, kui seda teeb idapoolne maailm, peab lääne inimene õppima nägema selles auväärses õpetuses terviklikku lähenemist tasakaalustatud elule. Seni, kuni sa pole Kaug-Idas põhjalikumalt ringi reisinud või elanud Hongkongis, Singapuris, Taiwanis või Malaisias või kui sa pole klassikalise või traditsioonilise (mõlemad terminid on korrektsed) feng shui jünger, siis pole sa tõenäoliselt kogenud feng shui tegelikku olemust.

     Seetõttu ongi oluline mõista, mida feng shui ei ole. Piisab vaid televiisor sisse lülitada, internetis surfata või lugeda mõnd sel teemal kirjutad raamatut, kui leiad digitaalmaailma isehakanud spetsialistidelt hulgaliselt „tee ise“ feng shui nippe ja näpunäiteid. Need niinimetatud eksperdid on lahustanud feng shui terviklikust õpetusest värvide ja objektide paigutamiseks ruumis: pagenda magamistoast televiisorid, väldi diivanikomplekte, hoia uksed avatuna, ära mingil tingimusel uksi lahti hoia, värvi lõunapoolsed seinad punaseks jne. Moodsa feng shui’ga kaubitsejad müüvad seda oriendist inspireeritud sisekujundusnippidena või keskkonnasõbraliku lähenemisena, mis aitab inimesel ümbritseva keskkonnaga harmoonias elada.

     Ehk peitub osa probleemist selles, et peavoolu meedia esitleb feng shui’d lihtsustatult, omamata sellest sügavamaid teadmisi. Sellised telesaated nagu näiteks „Dateline“,1 saated HGTV kanalil (Home and Garden Television ehk kanal „Kodu ja aed“) ja „Oprah vormivad selle imemaitsvateks informatsioonipalakesteks, mida publik kergesti seedida suudab. Ja voilà! Ongi valmis uus trendikas ampsuke popkultuuri massidele tarbimiseks – läänestatud ja lahjendatud versioon iidsetest teaduslikest põhimõtetest.

     Klassikaline feng shui on märksa keerukam. Peatu hetkeks ja mõtle: peeglid ning siniseks värvitud põhjapoolsed seinad iidse meistri muldonnis? Ilmselt mitte. Asja iva on selles, et nii iidsete aegade kui ka tänapäeva meistrid järgisid ja järgivad nende tehnikate rakendamisel oma eluruumides üht ja sama kindlat lähenemisviisi.

     Tõelise klassikalise feng shui praktiseerijatena on meistrid püüdnud sellele filosoofilisele ida versus lääs keerdküsimusele leida lahendust. Kuidas valgustada avalikkust ja disainikogukonda, kuidas asendada lahjendatud tõlgendused tõelise klassikalise feng shui ideega ning muuta suuline traditsioon sõnadeks paberil?

 

Klassikaline feng shui. Minevik ja tänapäev

Sõnade feng shui tähendus – tuul ja vesi – kirjeldab tabavalt, milline on sajandite vältel olnud ühiskonna suhe selle dünastilise reliikviaga. Tuul muudab suunda, vesi tõuseb ja mõõnab. Nagu enamik trende või suundumusi, nii on ka feng shui oma nelja tuhande aastase ajaloo jooksul rahvamasside seas korduvalt moodi tulnud ja taas moest läinud. Kuid see on vaid asja üks külg. Ka poliitilised õpetused on püüdnud feng shui populaarsust ja praktiseerimist Hiinas alla suruda ja ohtu seadnud selle edasikestmise.

     Kommunism suutis veidi enam kui poole sajandi jooksul nurjata tuhandete aastate jooksul väljakujunenud metafüüsilise liikumise edasiarengu. Feng shui lagundamine Hiinas sai alguse Suure Proletaarse Kultuurirevolutsiooniga 1966. aastal. Kommunistliku partei juht Mao Zedong nõudis lõppu Hiina vanamoodsusele ja alustas Punakaardi toel veresauna kõige vastu, mis oli loodud enne aastat 1949. Ta nimetas neid Hiina kultuuri alustalasid neljaks vanaks: vanad traditsioonid, vana kultuur, vanad harjumused ja vanad ideed.

     Paljud feng shui meistrid põgenesid selle despootliku rõhumise pimedal perioodil Hiina Rahvavabariigist. Nad leidsid varjupaiga Taiwanis ja Hongkongis, mis sel ajal oli Briti koloonia. Tänasel päeval pakub see autonoomne territoorium – klassikalise feng shui mitteametlik keskus – varjupaika nelja vana jõudsalt kasvavale tuumikule. Teised feng shui kogukonna liikmed suundusid alistatud Hiina kindrali Chiang Kai-sheki jälgedes Taiwani saarele. Vahel on väidetud, et võimult tõugatud juhiga liitunud Hiina natsionalistid toimetasid Pekingi keelatud linnast salaja minema ka aardelaeka iidsete feng shui raamatutega.

     Taiwan paneb ka oma elavat ärikultuuri feng shui mõjuvõimu arvele. Seal õitseb see distsipliin disaini ja ehituskunsti keskse osana ning on muutnud kunagise agraarühiskonna rahvusvaheliseks finantskeskuseks. Varajastes kahekümnendates rändas sinna ka suurmeister Yap Cheng Hai, et ühes mitmete kõrgelt haritud õpetlastega feng shui’d praktiseerida.

     Kuigi pärast esimees Mao surma 1976. aastal kultuurirevolutsiooni hoog rauges, on feng shui Hiina Rahvavabariigis tänini keelatud ja selle põhimõtted said tugevasti kannatada. Feng shui’st eemaldumine koos sellega kaasaskäiva iron man’i mentaliteediga kasvatas lugupidamatust looduskeskkonna suhtes.2 Siiski hakkavad piirangud feng shui suhtes vähehaaval taanduma, sest kommunistlikud tõekspidamised ei suuda enam rahuldada majandusliku mõtlemisega ja keskkonnast huvitatud noorema põlvkonna nõudmisi (Spencer, 2008). Heaks näiteks sellest on Pekingi rahvusvaheline lennujaam. Selle ultramodernse ehitise loomisel kasutasid disainerid feng shui elemente, et tervitada 2008. aasta suveolümpiale saabuvat maailma sportlaskonda (Seattle Times, 2008).

     Ka hiinlased ise soovivad feng shui’st osa saada, kui sellest sõltub edutamine või oma töökoha säilitamine. Mõned Raudse Riisikausi liikmed – enamalt jaolt riigiteenistujad ja kõrgemad sõjaväelased, kes kunagi olid nautinud teadmist, et nende töökoha püsimine on sada protsenti kindel – maksavad nüüd konsultantidele kõva raha, et nood nende kontoriruumid heaolu kasvatava feng shui energia toel ümber kujundaksid (Reuters, 2007).

     Ja nii kohtubki lääs idaga. Kui orient maailmaturul üha enam võimsust kogub, on selge, et Aasia investorid tahavad sellest heast chi’st osa saada. Hiina, Taiwani ja teised Kaug-Ida finantsistid ärgitavad välismaiseid äripartnereid – sealhulgas mitmeid USA suurfirmasid – rakendama oma hoonete arhitektuuris klassikalise feng shui printsiipe. Juba üheksakümnendate aastate alguses võis leida meediast viiteid sellisele idamaade kapitali ja ameerikaliku ettevõtlikkuse kokkusegamisele. Kõigile, alustades kohalikest kinnisvaramaakleritest kuni selliste suurte kuulsusteni välja nagu Donald Trump, saab osaks Aasia-pärane kohtlemine: pole feng shui’d, pole raha (Dunn, 1994).

    

Feng shui kohtub suurlinna ärimagnaadiga

Ta mainis seda John LarsonileDateline’i“ saates, ta rääkis sellest Bob McKeownile CBS õhtustes uudistes, ta pöördus isegi noorema vaatajaskonna poole kanal VH1 saates „The Fabulous Life“.3 Kui tegemist on innovatsiooniga, siis usub mitmekülgne ärimagnaat Donald Trump feng shui’sse. Ta ei karda seda tunnistada ega kõhkle viimase trendi (antud juhul iidse) kasutusele võtmisel hetkegi. See on täpselt see, mida ta 1990ndate keskpaigas oma ettevõtmistega alustades tegi. Lootes kasvatada oma mitmesuguste projektide elujõulisust, konsulteeris see superstaar kinnisvaraäris maailma parimate feng shui praktiseerijatega. Need aitasid Trumpil kujundada endisest mitte just väga asjatundlikult ehitatud Gulf & Westerni büroohoonest mugava ja luksusliku pilvelõhkuja Trump International Hotel & Tower. See kõik poleks olnud täiuslik ilma ehitusele eelnenud spektaakli ja tseremooniata. Ja kuigi Trump ei pruugi end veel niipea duši all käimise järel kinaveripulbriga üle puistama hakata, on ta avastanud taoismi edunupukese ja hoiab sellest kümne küünega kinni. Trump ise on seda kõige paremini väljendanud: „Me uurime seda, me tegeleme sellega ja me tõesti palkasime kellegi – tõelise eksperdi. On oluline usaldada põhimõtteid, millesse usub suur hulk inimesi. Sest kui nemad neisse usuvad, siis on need põhimõtted ka minu jaoks piisavalt head.“ (Intervjuu Bob McKeowniga, jaanuar 1995, CBSi õhtuses uudistesaates „News-Eye on America.)

     Kuid Trump pole kaugeltki mitte ainus, kes feng shui turul jala ukse vahele on saanud. Sheldon Adelson, Stanley Ho? Hästi, aga kuidas oleks Steve Wynniga? See kasiinoparunite trio tähistab hasartmängutööstuses sama mis Marcus Loew, William Fox, ja Adolph Zukor meelelahutusäris: raha, toorest jõudu ja geniaalsust. Mis puutub parima ja suurima kasiino rajamisse, on nad kibedad rivaalid. Kuid ühes asjas on Adelson, Ho ja Wynn üksmeelel – selleks on feng shui.

     Las Vegas? Passé. Víva Macau! VIP-mängurid, kellel jagub raha, aega ja muid ressursse, kogunevad ida patulinna – Macausse Gotai Stripile. CIA, jah, Luure Keskagentuur ise raporteerib, et Macaust on kujunenud maailma suurim ja tulusaim hasartmängude keskus. Õnnejahil Aasia kasiinoasukad ootavad ohtralt head feng shui’d, mis kasvataks nende rikkust, õnne ja heaolu. Pole just üllatav. Seetõttu otsivadki Adelson, Ho ja Wynn oma ultramoodsate kuurortide arendamisel nõu ning abi parimatelt feng shui meistritelt.

     Kui välja arvata sellised üüratud projektid nagu Disneyland, suured pangad ja hiidettevõtted Hongkongis, vähesed meistrite planeeritud ja üle Kagu-Aasia laialipillatud elamupiirkonnad ja mõned Trumpi hooned, kasutavad just kasiinod kõige keerukamaid klassikalise feng shui vorme. Ma hüüan hurraa Wynnile, Hole, Adelsonile ja teistele – nende impeeriumid kasvavad ning arenevad päev-päevalt, mis demonstreerib meile klassikalise feng shui rikkuste kasvatamise valemite üüratut potentsiaali. Kahju ainult, et uudistes räägitakse vähe feng shui’st igapäevaelus, selle kasutamisest elu- ja tööruumides, mitte ainult hasartmängude juures.

 

Lääne feng shui – populaarne,                                  

tuntud ja laialt levinud

Feng shui’d peetakse tihtipeale ekslikult religiooniks, kuid seda see pole. Just seetõttu ongi nii oluline, et mõjuvõimsad tööstusliidrid nagu Trump, Wynn ja Adelson seda avalikult heaks kiidavad. Nende entusiasm on andnud energiat feng shui taasesiletõusule nii selle praktiseerijate kui ka avalikkuse seas.

     1980ndate aastate keskpaigas lõi rahvusvaheliselt tunnustatud professor Thomas Lin Yun, Tiibeti buda munk, Tiibeti Musta Mütsi tantristliku feng shui (TMMT) ja tutvustas seda läänemaailmas. Nii nagu enamik munki (või nunnasid), nii valdab ka Lin Yun põhiteadmisi Hiina meditsiinist, võitluskunstidest ja feng shui’st. TMMT keskendub peamiselt bagua’le, ühele feng shui põhialusele (rohkem informatsiooni bagua kohta leiad sõnaseletuste loendist). Tuginedes oma teadmistele tervenduskunstis ja ida filosoofias, keskendus Lin Yun sellele, et lääne maitse jaoks lihtsustada bagua’d (diagrammi, mis aitab tuvastada kaheksa suuna energia sügavaid saladusi). Sarja „Keep It Simple“ („Lihtne lähenemine“) autor Stephen Skinner kirjeldas Lin Yuni Ameerika-debüüti oma raamatus „Lihtne lähenemine feng shui’le“ (K. I. S. S. Guide to Feng Shui):

 

Professor Lin Yuni saabumine Hongkongi kaudu Taiwanist Ühendriikidesse 1980. aastatel ja tema õpilase Sarah Rossbachi tegevus kinnitasid feng shui kindlalt Ameerika kaardile. Algusaegadel õpetas Lin Yun küllaltki traditsioonilises stiilis feng shui’d, kuid sai peagi aru,

et tarvis oleks märksa lihtsamas vormis õpetust. Nii kohandas ta

bagua’d ja käivitas selle 1985. aastal Tiibeti Musta Mütsi tantristlik-budistliku feng shui’na (Tibetan Black Hat Tantric Buddhist (TBHT) Feng Shui). (73)

Ühendades feng shui budismiga, lisas Lin Yun feng shui’le vaimset auväärsust ja segades hulka Tiibeti Musta Mütsi lamaismi, taandas ta feng shui selle traditsioonilisest Hiina algupärast. „Tantristlik“ oli viimane peibutav lisandus, mis muutis feng shui Ameerika Ühendriikides märksa populaarsemaks, kui see muidu iial oleks olnud.4

 

     Lin Yun ise kutsus oma lihtsustatud bagua’d kaheksaks elu jaamaks või kaheksaks elu pürgimuseks (mida on kerge ära tunda sellistest terminitest nagu „rikkuse nurk“, „abielu nurk“, „kuulsuse sektor“ jne). See jäi Ameerikas pikaks ajaks feng shui põhialuseks ja on ilmselt peamine põhjus, miks feng shui’d tänini sageli peetakse religioosseks praksiseks. Kui loopida rahvalikku keelekasutusse sõnu nagu „pühadus“, „sekt“, ja „tempel“, on kõikvõimalikud oletused kerged tekkima. Lisaks sellele on enamik Lin Yuni õpilastest saanud ka budistliku väljaõppe ja nende konsultatsioonide üheks osaks on retsiteerimine või poollauldes lugemine. Jah, need rituaalid võivad olla küll suurepärane kogemus, kuid need ei kuulu klassikalise feng shui õpetuse hulka. Siiski, vaatamata Tiibeti Musta Mütsi tantristliku feng shui mittetraditsioonilisele olemusele, ei oleks feng shui ilma Lin Yuni õpetuseta ilmselt iial nii tuntuks saanud.

     Aja jooksul on siin ja seal tärganud mitmeid eri versioone Lin Yuni modifitseeritud feng shui’st, mida küll ei peeta TMMT feng shui’ks, kuid mille puhul on siiski tegemist lääne feng shui’ga.5 Lääne feng shui saavutas peavoolu staatuse 1990. aastate lõpul, kui seda käsitleti laialdaselt nii raamatutes kui ka populaarsetes telesaadetes. Feng shui leidis tee isegi reklaamimaastikule.[1] Lääne feng shui voolud, kaasa arvatud TMMT, kasutavad kõik üsna sarnaseid feng shui põhimõtteid ja vahendeid – Lin Yuni kaheksat elu jaama, õnne sümboleid, kolmejalgseid mündiga konnasid, nutikaid valguslahendusi, unikaalseid värve ning seinakaunistusi, elustaimi ja loomi ja esteetilist naudingut pakkuvat mööblipaigutust. Lääne feng shui toob mulle meelde Texase lemmikütluse: „Ainult kaabu, ei mingit karja“.6[1] Ehk siis – lääne feng shui’s on küll palju stiili, kuid ei mingit sisu.

     Feng shui ei ole vaimne teekond, see ei puista kübarast imetegusid ega loo maagiat ja kindlasti ei anna see tulemusi ühe päevaga. Feng shui tõeliseks eesmärgiks on tõmmata ligi edu, kaitsta inimest ebaõnne eest, anda võimalusi, tõsta elu kvaliteeti, luua toetav keskkond ja suurendada inimeste potentsiaali. Ole ettevaatlik kõigi ekspertide, raamatute ja teiste allikate suhtes, mis esinevad ebarealistlike ning äärmuslike lubaduste ja väidetega. Feng shui ei ole kiirparandus. Pigem areneb hea feng shui pikkamööda aja jooksul, andes sügavaid ja püsivaid tulemusi, mis sõltuvad suuresti sind ning sinu kodu ümbritseva energia kvaliteedist.

      

MEISTRI NÕUANNE

Peavoolu feng shui ehk TMMT feng shui, ei ole autentne feng shui – õpetus, mida on praktiseeritud tuhandeid aastaid. Kui sa oled kasutanud lääne feng shui’d ja saavutanud häid tulemusi, siis on hästi. Tõenäoliselt on su kodukujundus kooskõlas mõnede klassikalise feng shui põhiprintsiipidega. Või säilitab su elukoht hästi energiat. Klassikaline feng shui koosneb sadadest kihtidest ja see teebki selle niivõrd efektiivseks isegi tänapäeval.

 

Ida ja klassikaline Hiina feng shui

Mitmed koolid, õpikud ja käsikirjad on dokumenteerinud ida või klassikalist feng shui’d kui metafüüsilist teadust energia ja ümbritseva keskkonna suhtest. Põhimõtteliselt on klassikalisel feng shui’l kolm põhilist funktsiooni – korrigeeriv, et parandada olemasolevaid probleeme; konstruktiivne, et kasvatada rikkusi, tugevdada tervist või luua muid spetsiifilisi tulemeid; ja ennetav funktsioon, et avalikustada minevik, kirjeldada olevikku täpselt nii, nagu see on, ja ennustada tulevikku. Tulemused võivad lõpmatult varieeruda, sest inimesed on keerukad ja samamoodi on keerukad ka struktuurid, milles me elame. Vana-Hiina õpetlased võtsid selle salajaste teadmiste õpetuse omaks ja arendasid sellest jätkusuutliku, teadusliku ning praktilise kultuurilise kaanoni. Iidse feng shui õpetuse tekkelugu ulatub vähemalt 4000 aasta tagusesse aega. Selle tänapäevane keerukas kehastus aga kujunes ligikaudu 1500 aastat tagasi. Paljudes kultuurides on olemas midagi feng shui’le sarnast. Hindud näiteks järgivad vastu shastra’t, kogumit metafüüsilisi kujundusprintsiipe, mis suurendavad energia voolamist. Kuigi feng shui’d praktiseeritakse laialt ka Tiibetis, Vietnamis ja Koreas, olid just hiinlased need, kes selle rafineeritud kõrgustesse tõstsid. Iidsetel aegadel peeti feng shui’d tavainimeste jaoks liiga keerukaks ja seda hoiti vaid aadlike, valitsejate ja privilegeeritute jaoks. Hiljem, tänu meister Yang Yun Songi ühiskondlikult tähendusrikkale tööle, said need teadmised kõigile kättesaadavaks ja igaüks võis ise ennast aidata. Yang, tuntud kui vaeste abistaja, arendas Tangi dünastia ajastul välja omaenda feng shui koolkonna, mille õitseaeg oli aastatel 618 kuni 907 pKr.

     Tänapäeva meistrid ja teerajajad – suurmeister Yap Cheng Hai, suurmeister Joseph Yu, meister Larry Sang, meister Peter Leung, meister Raymond Lo, meister Eva Wong, Stephen Skinner ja viljakas autor Lillian Too – tutvustasid läänemaailmale klassikalist autentset feng shui’d, seda eeskätt just Põhja-Ameerikas, kus TMMT ja lääne feng shui olid siiani väga populaarsed.

     Sisuliselt sündis feng shui keskkonna jälgimisest. Sõltuvalt sellest, kus inimesed elasid, olid mõned oma elus väga edukad, samas kui teised puutusid kokku suurte raskustega. Iidsete aegade inimesed oletasid, et selle põhjus võib olla paiga energias, ja küsisid: kas vee või mägede läheduses elamine võib mõjutada inimese õnne ja elukäiku? Hiinlased kirjutasid oma tähelepanekud järjekindlat üles. Tuhandete aastate vältel kujunes sellest keerukas ja põhjalik teadmiste kogum, mis on tänapäevase feng shui aluseks. Osa sellest hõlmas skeemide koostamist ja keskkonna hindamise süsteemide ning tehnikate loomist, sealhulgas ka paigutuse kujundamist, tulemuste ennustamist ja paiga energia muutmist. Feng shui hakkas tegelema kolme elu valdkonnaga: jõukuse, suhete ja tervisega. Seega olid kõik tehnikad kujundatud nii, et need hõlmaksid ja edendaksid kõiki neid inimkogemuse alustalasid. Keskkond, kas inimkäte loodud või looduslik, võib elu kas toetada või selle hävitada.

     Suunatud energia – energiavool sinu koju või hoonesse – määrab paiga kvaliteedi. Nii toetub klassikaline feng shui füüsilise orientatsiooni määramisel peamiselt kompassile, mis on tuntud nime all Luo Pan ja on feng shui meistri või praktiseerija kõige olulisem instrument. Niipea kui kinnisvara kompassisuund on kindlaks määratud, avaneb meile rikkalikult informatsiooni. Lääne stiilis feng shui’s Luo Pani ei kasutata. Autor Stephen Skinner nimetab selle väljajätmist feng shui ülelihtsustamiseks – nn „lollikindlaks taandamiseks“.

     Neid kahte lähenemist ei saa mingi paiga hindamisel või kujundamisel omavahel kokku segada. Klassikaline feng shui, sealhulgas kõik selle eri tehnikad, on elav teadus, mille juured peituvad sügaval traditsioonilistes tekstides ja praktikates, mis põhinevad aastatuhandetepikkusel empiirilisel vaatlemisel ja teadmistel. Sellesse mõne amuleti või värvitud seinte segamine ainult kahandab selle väärtust.

      

MEISTRI NÕUANNE

Kui su feng shui meister või õpetlane ilmub kohale ilma Hiina kompassi või Luo Panita, ei ole tegemist autentse feng shui’ga.

 

Väline keskkond. Kuidas energia toimib?

Energia on kõikjal; see on klassikalise feng shui praksise põhialus. Meie, inimesed, oleme puhas energia; kogu universum koosneb energiast ja kõik meid ümbritsevad asjad kiirgavad energiavälja. Isegi tool, millel sa seda raamatut lugedes istud, näeks mikroskoobi all välja nagu Šveitsi juust. Kõik asjad koosnevad tegelikult enamast ruumist, kui me näha suudame. Kvantfüüsika kinnitab meile sama ja enamgi veel.

     Elizabeth Morani raamatus „Feng shui võhikutele“ (The Complete Idiot’s Guide to Feng Shui) kirjeldavad autorid meister Joseph Yu ja Val Biktashev energiat järgmiselt:

 

Chi liigub. Chi koguneb, hajub, laieneb ja koondub. See liigub kiiresti, aeglaselt, sisse, välja, üles ja alla. Chi lookleb ja väänleb. See voolab mööda sirgeid, sakilisi ja kaardus radu. See kulgeb tuulega (feng) ja säilib vees (shui). Chi mõjust pole pääsu. Me kõik oleme chi looming ja allume selle tohutule jõule. (Moran, 43)

 

     Rhonda Byrne’i teedrajav raamat ja populaarne film „Saladus“ (The Secret) käsitlevad universaalset külgetõmbejõudu, mille puhul on tegemist põhiliselt positiivse ja negatiivse energia vahetamisega. Üks õpetajatest selles filmis kuulus valgustunute sekka, kellel paluti oma seisukohti selgitada. Ta ütles, et nii jumalat kui ka energiat kirjeldades annab ta alati ühe ja sama vastuse: „Seda ei saa iialgi luua või hävitada, see on alati olemas ja on alati olemas olnud. Kõik, mis on kunagi eksisteerinud, liigub alati mingisse vormi, läbi vormi ja vormist välja.“ (Byrne, 159)

     Feng shui keelepruuki kasutades imiteerivad modernsed struktuurid ja rajatised emakest loodust. Teed muutuvad võimsateks kiiresti liikuvateks energiajõgedeks. Kõrged, rasked ja vaikivad, kehastavad pilvelõhkujad virtuaalseid mägesid, kiirates tõeliste mägede võimu ja väärikust. Pea läbi terve selle raamatu meeles tõelise ja näiva vee ning tegelike ning virtuaalsete mägede kontseptsiooni. See aitab sul mõista energia ja feng shui koostoimimist.

     Sobivad keskkonnatingimused ei vallanda mitte ainult võimsat energiat, vaid võivad kaasa aidata ka õnnele ja edule sellistes valdkondades nagu jõukus, tervis ja suhted. Ma ei räägi siinkohal ilmastikutingimustest, ma räägin looduslikest ja inimkäega kujundatud maastikuvormidest. Maastik ja struktuurid säilitavad energiat vastavalt sellele, mille läheduses nad paiknevad. Mõtle selle üle. Kuidas võiks elamine surnuaia (surnud energia), politseijaoskonna, võimsa mäe, pilvelõhkuja, jõe või suure maantee ääres sulle mitte mõju avaldada? Kõik need struktuurid kiirgavad eri moel energiat ja inimkäitumine, tervis ning raha reageerivad sellele vastavalt.

     Energia eksisteerib kontiinumina – vibreerivast energiast surnud energiani. Inimesed peegeldavad keskkonda, mis ümbritseb nende kodu või töökohta. Selline energia vibreerimine mõjutab väga palju ka käitumist. Surnuaia läheduses elavad inimesed kannatavad sageli masenduse all, neil on madal motivatsioon ja tihtipeale tunnevad nad end uimaste, haiglaste ning abitutena. Sellised tagajärjed ei ilmne kohe – inimesi ümbritseva keskkonna üha kasvav mõju tuleb ilmsiks alles kuude või aastate jooksul. Feng shui on hiinlaste suur avastus, kuidas energia toimib ja kuidas see võib mõjutada inimeste elusündmusi ja õnne.

     Inimesed satuvad õnnetutesse kodudesse elama usalduse või õnne puudumise tõttu. Paljud inimesed ei usalda otsuste tegemisel oma vaistu. Tegelikult nad ei tahtnud seda kodu, kus nad elavad, kuid parema puudusel rahuldusid sellega või siis oli lõpuks valituks osutud maja selline, mille nad algselt ühel või teisel põhjusel olid valikust välja jätnud. Ma olen kuulnud mitmeid lugusid inimestest, kes lahkusid armastatud kodust ja kolisid uude elamisse, mis juba üsna varsti hakkas neile ebaõnne tooma, põhjustades lahutusi, afääre, haigusi ja pankrotti. Mõni ruum tõepoolest kiirgab ebaõnne. Tähelepanuväärne, kuid ometi juhtub seda iga päev.

     Me teame, et see on loomulik, et õnn ja õnnetus käivad tsüklitena. Kord oleme maailma tipus ja kõik tundub minevat nii, nagu meie seda soovime; mõnikord aga tundub elu meid kiusavat ja midagi ei suju nii, nagu peaks.

     Kui sa soovid, et sind ümbritsev keskkond su pingutusi siin elus toetaks, eriti püüdu jõukuse poole, siis on järgmistes peatükkides sisalduv informatsioon sinu jaoks tõeliselt silmi avav! Ja pea meeles: suurepärane feng shui kasvatab su õnne märkimisväärselt, kuid ülejäänu jääb kahe teise õnnekategooria hooleks – taevase õnne ja inimese õnne hooleks, need seletan ma hiljem pikemalt lahti. Kokkuvõttes võib öelda, et kui tunned end elu madalseisus, siis tõhus feng shui võib aidata sul uuesti tõusta ja hoida ja toetada sind igal sammul.

 

MEISTRI NÕUANNE

Läänelik feng shui ja klassikaline feng shui on väga erinevad lähenemised. Loe raamatuid ja osale loengutel tõelisest feng shui’st; palka õpetajad, kes kasutavad klassikalise feng shui printsiipe.