Sisukord

 

 

1. Sissejuhatus 5

2. Mis on afirmatsioonid? 7

3. Tervis 15

4. Hirmud 25

5. Kriitiline mõtlemine 37

6. Sõltuvused 51

7. Andestamine 61

8. Töö 73

9. Raha ja rikkus 83

10. Sõprus 93

11. Armastus ja lähedus 103

12. Vananemine 113

 

Mõned mõtted lõpetuseks 123

Autorist 125

 

“Afirmatsioonid on nagu mulda pandud seemned.

Alguses need idanevad, siis arenevad juured ja seejärel tungivad tõusmed läbi maapinna.

 Läheb natuke aega, enne kui seemnest kasvab suur taim. Samuti on afirmatsioonidega – esimesest väljaütlemisest

lõpliku teostumiseni kulub aega. Ole kannatlik.”

 

Louise L. Hay

 

 

 

Peatükk 1

 

 

 

Sissejuhatus

 

 

Tere tulemast afirmatsioonide maailma. Võttes nõuks kasutada meetodeid, mida see raamat tutvustab, oled teinud teadliku otsuse tervendada oma elu ja liikuda edasi positiivse muutuse teel ... ja aeg selleks positiivseks muutuseks on just praegu! Sul pole teist aega peale oleviku, et võtta oma mõtted kontrolli alla. Liitu nende paljude inimestega, kes on parandanud oma elu, järgides soovitusi, mida järgnevatel lehekülgedel annan.

Afirmatsioonide kasutamine pole raske töö. Vabanemine vanade negatiivsete uskumuste koormast, saates need tagasi olematusse, kust need on pärit, võib olla rõõmuküllaseks kogemuseks.

Vaid see, et me oleme uskunud midagi negatiivset enda või oma elu kohta, ei tähenda, et tegemist on tõega. Kui me kuuleme endast või oma elust midagi halba, siis võtame selle tõe pähe omaks nagu lapsed. Vaatame nüüd need uskumused üle ja otsustame, kas jätkata neisse uskumist, sest need toetavad meid, muutes meie elu rõõmsaks ja rahuldustpakkuvaks, või vabaneme neist. Mulle meeldib kujutleda, et ma vabanen vanadest uskumustest, heites need jõkke, kus need triivivad aeglaselt allavoolu, lahustudes ja kadudes, tulemata kunagi tagasi.

Tule minu eluaeda külvama uusi mõtteid ja ideid, mis on kaunid ja toitvad. Elu armastab sind ja soovib sulle parimat. Elu tahab, et sul jätkuks meelerahu, sisemist rõõmu, eneseusaldust ja -armastust ning et sa hindaksid ennast kõrgelt. Sa oled väärt tundma ennast vabalt igal ajal kõigi inimeste keskel, elades head elu. Seepärast luba mul ennast aidata külvata neid ideid oma uude aeda. Sa võid neid toita ja jälgida, kuidas need kasvavad kauniteks õiteks ja viljadeks, mis annavad omakorda toitu kogu sinu elule.

 

 

Peatükk 2

 

 

 

Mis on afirmatsioonid?

 

 

Teile, kes ei tea afirmatsioonidest midagi ega ole neid kunagi kasutanud, tahaksin lühidalt selgitada, mis need on ja kuidas toimivad. Väga lihtsalt väljendudes: afirmatsioon ehk kinnitus on iga asi, mida sa ütled või mõtled. Paljud asjad, mida inimesed tavaliselt ütlevad ja mõtlevad, on üsna negatiivsed ega loo häid kogemusi. Sa pead õppima mõtlema ja rääkima positiivselt, kui tahad oma elu tervendada.

Afirmatsioon avab ukse. See on muutuste tee alguspunkt. Sa ütled sisuliselt on alateadvusele: “Ma võtan vastutuse. Ma olen teadlik, et on midagi, mida ma saan muuta.” Kui ma räägin afirmatsioonide kasutamisest, siis mõtlen selle all teadlikku niisuguste sõnade valimist, mis aitavad kas midagi oma elust kõrvaldada või luua oma ellu midagi uut.

Iga sinu mõte ja sõna on afirmatsioon. Kogu sinu kahekõne iseendaga, sisemine dialoog, on afirmatsioonide jada. Sa kasutad afirmatsioone iga hetk, ükskõik kas teadlikult või ebateadlikult. Sa afirmeerid ja lood oma elukogemusi iga sõna ja mõttega.

Sinu uskumused on üksnes harjumuspärased mõttemustrid, mida oled õppinud lapsepõlves. Paljud neist töötavad sinu kasuks, kuid mõned uskumused võivad piirata sinu võimet luua just seda, mida ütled end tahtvat. See, mida sa tahad, ja see, mida sa usud end väärivat, võivad suuresti erineda. Sa pead pöörama oma mõtetele tähelepanu, et hakata kõrvaldama neid mõtteid, mis põhjustavad soovimatuid kogemusi.

Palun mõista, et iga kaebus on millegi sellise afirmatsioon, mida sa oma ellu ei taha. Iga kord kui sa vihastad, kinnitad tegelikult, et tahad oma ellu rohkem viha. Iga kord kui tunned ennast ohvrina, kinnitad, et tahad jätkata enda pidamist ohvriks. Kui sa tunned, et elu ei paku sulle seda, mida sa soovid, siis on kindel, et sa ei saa iialgi neid maiuspalasid, mida elu jagab teistele – muutmata oma mõtte- ja kõneviisi.

Sa ei ole halb inimene, kui mõtled nii, nagu sul tavaks on. Sa pole lihtsalt kunagi õppinud, kuidas mõtelda ja rääkida. Inimesed kogu maailmas on alles nüüd hakanud õppima, et mõtted loovad kogemusi. Sinu vanemad seda arvatavasti ei teadnud, seega ei saanud nad seda sulle õpetada. Nad õpetasid sind nägema elu nii, nagu nende vanemad neid olid õpetanud. Keegi ei tee midagi valesti. Ometi on sul aeg ärgata ja hakata teadlikult looma elu viisil, mis rahuldab ja toetab sind. Sina suudad seda. Mina suudan seda. Me kõik suudame seda – me peame lihtsalt õppima, kuidas. Teeme siis seda.

Ma käsitlen selles raamatus konkreetseid valdkondi ja probleeme (tervis, hirmud, kriitiline mõtlemine, sõltuvused, andestamine, töö, raha ja rikkus, sõbrad, armastus ja lähedus, vananemine) koos harjutustega, mis näitavad sulle, kuidas teha kõigis neis valdkondades positiivseid muudatusi.

Osa inimesi ütleb, et afirmatsioonid ei mõju (mis on samuti afirmatsioon), kuid nad lihtsalt ei tea, kuidas neid õigesti kasutada. Nad võivad öelda “Minu rikkus kasvab,” kuid seejärel mõtelda: “Oh, milline rumalus, ma tean, et see ei aita.” Kumb afirmatsioon sinu arvates peale jääb? Loomulikult negatiivne, sest see on osa kauaaegsest harjumuspärasest eluhoiakust. Mõnikord lausuvad inimesed oma afirmatsioone üks kord päevas ja kogu ülejäänud aja kaeblevad. Läheb palju aega, enne kui afirmatsioonid mõjuma hakkavad, kui neid selliselt kasutada. Hädaldavad afirmatsioonid jäävad alati peale, sest neid on rohkem ja neid öeldakse tavaliselt väga tugeva tundega.

Siiski on afirmatsioonide lausumine ainult osa protsessist. See, mida sa teed ülejäänud päeva ja öö, on isegi tähtsam. Saladus, kuidas oma afirmatsioonid kiiresti ja püsivalt tööle panna, peitub neile sobiva kasvukeskkonna loomises. Afirmatsioonid on nagu mulda külvatud seemned. Kehv muld, kehv saak. Viljakas muld, külluslik saak. Mida enam sa valid mõtted, mis tekitavad sulle hea enesetunde, seda kiiremini afirmatsioonid mõjuvad.

Seega mõtle õnnelikke mõtteid. Nii lihtne see ongi. Ja see on teostatav. Viis, kuidas sa otsustad mõtelda just praegu, on just see – valik. Sa ei tarvitse seda mõista, sest oled mõtelnud nii juba pikka aega, kuid see on tõesti valik.

Praegu ... täna ... just nüüd ... võid sa teha valiku muuta oma mõtteid. Sinu elu ei muutu üleöö, aga kui sa oled järjekindel ja otsustad mõtelda iga päev mõtteid, mis tekitavad hea enesetunde, siis teed sa päris kindlasti positiivseid muutusi igas eluvaldkonnas.

 

 

Afirmatsioonide loomine

 

Afirmatsioonide kasutamine tähendab teadlikku otsust mõtelda teatud mõtteid, mis toovad tulevikus kaasa positiivsed tagajärjed. Need loovad fookuse, mis lubab sul oma mõtlemist muutma hakata. Afirmatiivsed väited ületavad olevikureaalsuse ning loovad tulevikku nende sõnade kaudu, mida sa kasutad just praegu.

Kui sa otsustad ütelda “Ma ole väga rikas,” siis võib sul sel hetkel olla pangas väga vähe raha, kuid sa külvad tulevase rikkuse seemneid. Iga kord kui sa seda väidet kordad, annad uut jõudu seemnetele, mida oled külvanud oma meele atmosfääri. Sellepärast tahad sa, et see oleks õnnelik atmosfäär. Kõik kasvab palju kiiremini viljakas rammusas mullas.

Tähtis on, et sa lausuksid oma afirmatsioone alati olevikuvormis ja ilma lühendusteta. (Kuigi ma lühendan oma raamatute teksti, ei tee ma seda kunagi afirmatsioonidega, sest ei taha kahandada nende mõjujõudu.) Tüüpiline afirmatsioon võib alata näiteks sõnadega “Mul on ...” või “Ma olen ...” Kui sa ütled, et sa saad või hakkad olema, siis on sinu mõtted eemal tulevikus. Universum võtab sinu sõnu ja mõtteid täht-tähelt ja annab sulle seda, mida sa väidad end soovivat. Alati. See on veel üks põhjus säilitada õnnelikku vaimset atmosfääri. Positiivseid afirmatsioone on lihtsam mõtelda, kui sa tunned ennast hästi.

Mõtle sellest nii: iga mõte, mida sa mõtled, läheb arvesse, seepärast ära raiska oma väärtuslikke mõtteid. Iga positiivne mõte toob sinu ellu head. Iga negatiivne mõte lükkab head eemale, hoides seda sinu haardeulatusest väljas. Kui palju kordi elus oled sa olnud saamas midagi head ja siis on see viimasel minutil sinu nina alt justkui ära napsatud? Kui sa meenutad, milline oli neil kordadel sinu vaimne atmosfäär, siis saad vastuse. Liiga palju negatiivseid mõtteid ehitasid positiivsete afirmatsioonide ette barjääri.

Kui sa ütled “Ma ei taha enam haige olla,” siis see ei ole hea tervise afirmatsioon. Sa pead selgelt avaldama, mida tahad:Mul on suurepärane tervis just praegu.” “Ma vihkan seda autot” ei too sulle uut suurepärast autot, sest sa ei väljendu selgelt. Isegi kui sa saad uue auto, hakkad seda tõenäoliselt peagi vihkama, sest oled just seda kinnitanud. Kui sa tahad uut autot, siis ütle midagi sellist: “Mul on ilus uus auto, mis vastab kõigile minu vajadustele.”

Sa kuuled inimesi ütlemas: “Elu sakib!” (See on kohutav afirmatsioon.) Kas sa suudad kujutleda, milliseid kogemusi selline väide võib ligi tõmmata? Loomulikult ei saki elu, vaid sinu mõtlemine. See mõte aitab kaasa kohutavale enesetundele. Ja kui sa tunned ennast kohutavalt, ei saa sinu ellu tulla midagi head.

Ära raiska aega vastuvaidlemisega, et sinu elu piiravad kehvad suhted, mured, haigused, vaesus ja muu säärane. Mida rohkem sa probleemist räägid, seda kindlamalt sa ta oma kohale ankurdad. Ära süüdista teisi selles, mis näib sinu elus olevat valesti – ka see on ajaraiskamine. Pea meeles, sind valitsevad sinu enda teadvus ja mõtted ning sa meelitad teatud kogemusi ligi oma mõtteviisi tõttu.

Nüüd võtame käsile mõned konkreetsed teemad.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autori märkus: Kõik järgnevate peatükkide harjutused tuleb teha eraldi lehele, seepärast

soovitan sul seda raamatut lugedes hoida

paberipakk või vihik käepärast.

 

 

Peatükk 3

 

 

 

Tervis

 

 

“Ma taastan ja säilitan oma kehas parima tervise.”

 

Terviseväidete kontrollnimekiri

 

Vaata, millised järgnevatest väidetest näivad kehtivat ka sinu puhul. Kui sa oled selle peatüki läbi lugenud, suudad need negatiivsed mõtted positiivsetega asendada.

 

Ma jään kolm korda aastas külmetushaigustesse.

Minu energiatase on madal.

Ma paranen aeglaselt.

Minu allergiad löövad pidevalt välja.

Südamehaigused on meie peres tavalised.

Mul on üks haigus teise järel.

Minu selg valutab pidevalt.

Need peavalud ei kao kunagi.

Mul on kõht kogu aeg kinni.

Mu jalad valutavad.

Ma vigastan ennast alailma.

 

Sa võid olla täiesti kindel, et sinu keha püüab alati säilitada parimat tervist, ükskõik kui halvasti sa teda kohtled. Kui sa hoolitsed oma keha eest hästi, siis tasub ta sulle suurepärase tervise ja elujõuga.

Mina usun, et me oleme igale oma keha haigusele kaasa aidanud. Keha, nagu kõik muu elus, on meie sisimate mõtete ja uskumuste peegel. Meie kehad räägivad kogu aeg meiega, kui me ainult võtaksime aega kuulata. Iga rakk kehas reageerib igale mõttele, mida me mõtleme.

Kui me avastame, milline vaimne hoiak on haiguse taga, siis on meil võimalik seda hoiakut muuta ja ühtlasi muuta haigust. Teadvuse tasandil ei soovi enamik inimesi haige olla, kuigi iga haigus, mida me põeme, on õpetaja. Haigus on keha viis ütelda, et meie teadvuses on mingi vale idee. Miski, mida me usume, ütleme, teeme või mõtleme, ei tule meile kasuks. Ma kujutlen alati, kuidas keha torgib inimest tagant, öeldes: “Palun pane tähele!”

Mõnikord inimesed tahavad haiged olla. Me oleme oma ühiskonnas teinud haigusest lubatud viisi vältida vastutust või ebameeldivaid olukordasid. Kui me ei õpi “ei” ütlema, siis võime avastada, et haigus ütleb “ei” meile.

Ma lugesin mõne aasta eest huvitavat aruannet, milles väideti, et ainult 30 protsenti patsientidest järgib arsti soovitusi. Dr John Harrisoni, suurepärase raamatu “Armasta oma haigust” (Love Your Disease) autori sõnul tulevad paljud inimesed arsti juurde ainult selleks, et vabaneda akuutsetest sümptomitest – et oleks võimalik oma haigust taluda. See on justkui arsti ja patsiendi vaheline alateadlik kirjutamata kokkulepe: arst nõustub patsienti mitte ravima, kui patsient teeskleb, et teeb midagi oma seisundi parandamiseks. Samuti nõustub selle kokkuleppe üks osapool maksma ja teisest saab asjatundja ... ja mõlemad jäävad rahule.

Tegelik ravi hõlmab keha, meelt ja hinge. Mina usun, et kui me “ravime” haigust, pööramata tähelepanu vaevusega seotud emotsionaalsetele ja spirituaalsetele probleemidele, siis tuleb see tagasi.

 

HARJUTUS: tervisemuredest loobumine

 

Kas sa oled nõus loobuma vajadusest, mis on kaasa aidanud sinu terviseprobleemide tekkele? Veel kord, kui sa tahad oma seisundit muuta, siis tuleb sul esimese asjana see välja ütelda. Ütle: “Ma olen nõus loobuma oma sisimast vajadusest, mis on selle seisundi tekitanud.” Ütle seda veel kord. Ütle seda, vaadates peeglisse. Ütle seda iga kord, kui mõtled oma seisundile. See on esimene samm muutuse teel. Nüüd toimi järgmiselt:

 

1. Pane kirja kõik oma ema haigused.

2. Pane kirja kõik oma isa haigused.

3. Pane kirja kõik enda haigused.

4. Kas sa näed nende vahel sidet?

 

HARJUTUS: tervis ja haigus

 

Uuri oma uskumusi seoses tervise ja haigusega. Vasta järgmistele küsimustele. Ole võimalikult avatud ja aus.

 

1. Mida sa mäletad oma lastehaigustest?

2. Mida sa oled õppinud haiguste kohta oma vanematelt?

3. Mida, kui üldse, sa lapsena haige olles nautisid?

4. Kas mõni lapsepõlvest pärit uskumus haiguste kohta avaldab sulle tänini mõju?

5. Kuidas sa oled oma tervislikule seisundile ise kaasa aidanud?

6. Kas sa tahad oma tervist muuta? Kui jah, siis mil viisil?

 

HARJUTUS: sinu uskumused

seoses haigustega

 

Täienda järgnevaid väiteid nii ausalt, kui suudad.

 

1. Viis, kuidas ma ennast haigeks teen, on ...

2. Ma jään haigeks, kui püüan vältida ...

3. Kui ma jään haigeks, tahan alati ...

4. Kui ma olin lapsena haige, siis minu ema alati ...

5. Minu suurim hirm, kui olen haige, on ...

 

HARJUTUS: afirmatsioonide jõud

 

Avasta kirja pandud afirmatsioonide jõud! Kirjapanek võib afirmatsiooni mõju tugevdada. Kirjuta üht positiivset afirmatsiooni oma tervise kohta 25 korda. Sa võid koostada isikliku afirmatsiooni või kasutada mõnd järgnevaist:

 

Minu tervenemine on juba alanud.

Ma kuulan armastusega oma keha sõnumeid.

Minu keha on särav, reibas ja tugev just praegu.

Ma olen tänulik oma suurepärase tervise eest.

Ma olen väärt head tervist.

 

HARJUTUS: eneseväärtustunne

 

Uurime, kuidas mõjutab sinu tervist eneseväärtustunne. Vasta järgnevatele küsimustele, seejärel koosta iga negatiivse väite vastuseks positiivne afirmatsioon.

 

1. Kas ma olen head tervist väärt?

 

Näidisvastus: Ei. Haigused on meie peres tavalised.

Näidisafirmatsioon: Ma olen väärt ja tunnustan suurepärast tervist just praegu.

 

2. Mida ma kardan kõige rohkem seoses oma tervisega?

 

Näidisvastus: Ma kardan, et jään haigeks ja suren.

Näidisafirmatsioon: Minu heaolu on kindel just praegu. Ma olen alati armastatud.

 

3. Mida ma “saan” sellest uskumusest?

 

Näidisvastus: Ma ei taha vastutada või tööle minna.

Näidisafirmatsioon: Ma olen enesekindel ja kaitstud. Elu on mulle kerge.

 

4. Mida ma kardan juhtuvat, kui sellest uskumusest loobun?

 

Näidisvastus: Ma pean suureks kasvama.

Näidisafirmatsioon: Mul on ohutu olla täiskasvanu.

 

Allpool on korratud selle peatüki alguses loetletud väited koos igale väitele vastava afirmatsiooniga. Muuda need afirmatsioonid oma igapäevaelu osaks. Korda neid autos, tööl, peegli ees või ükskõik millal, kui tunned, et sinu negatiivsed uskumused tõusevad pinnale.

 

Ma jään kolm korda aastas külmetushaigustesse.

Ma olen alati kaitstud ja hoitud. Armastus ümbritseb ja kaitseb mind.

 

Minu energiatase on madal.

Ma olen täis energiat ja entusiasmi.

Ma paranen aeglaselt.

Minu keha paraneb kiiresti.

 

Minu allergiad löövad pidevalt välja.

Minu maailm on kaitstud. Mina olen kaitstud. Ma olen kogu eluga rahujalal.

 

Südamehaigused on meie peres tavalised.

Mina ei ole minu vanemad. Ma olen terve ja terviklik ja täis rõõmu.

 

Mul on üks haigus teise järel.

Minu tervis on hea just praegu. Ma lasen minevikust lahti.

 

Minu selg valutab pidevalt.

Elu armastab ja toetab mind. Ma olen kaitstud.

 

Need peavalud ei kao kunagi.

Ma ei arvusta ennast enam; ma tunnen meelerahu ja kõik on hästi.

 

Mul on kõht kogu aeg kinni.

Ma luban elul hoovata läbi enda.

 

Mu jalad valutavad.

Ma olen valmis vabalt edasi liikuma.

 

Ma vigastan ennast alailma.

Ma olen oma keha vastu õrn. Ma armastan ennast.

 

“Ma annan endale loa olla terve.”

 

 

Tervise ravi

 

Ma olen eluga üks ning elu armastab ja toetab mind. Ma taotlen alati suurepärast tugevat tervist. Minu keha teab, kuidas olla terve, ja ma aitan